Kategori arşivi: Duyuru

2018 Ada Takvimimiz Çıktı!

HEYBELİADA’NIN YİTİP GİDEN EVLERİ, AKİLLAS MİLLAS’IN ÇİZİMLERİYLE…

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nden 2018 Takvimi

Araştırmacı yazar Akillas Millas Adalar’ın geçmişini yaşatmaya devam ederken, bu kez de Heybeliada’nın yitip giden evleriyle buluşturuyor bizleri… Bir zamanlar soluk alıp veren, birbirinden farklı nice hikâyeleri olan bu evlerin çizimleri 2018 yılı için hazırladığımız Ada Takvimi’nde.

Duvar takvimimize geçen yıllardaki gibi Marmara’nın fırtınalarını, çok dilli ve çok kültürlü ada sakinlerinin bayramlarını, mehtapları, tatilleri ve kütüphanecilik günlerini koyduk. Çizimlerini Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği yararına kullanılmak üzere bizimle paylaşan Sayın Millas’a ve katkılarından dolayı Sevgili Katerina Proku Türker’e sonsuz teşekkürler…

28 Aralık Çarşamba gününden itibaren Heybeliada’da belli mekanlardan (Heybeli Sahaf, Meyra Butik, Halki Restaurant, Erguvan, Kayıkhane) alabilirsiniz.
Heybeliada dışından temin etmek isteyenler ise derneğimizin hesabına (İş Bankası Heybeliada Şubesi İban No: TR39 0006 4000 0011 0230 3296 87) açıklama kısmına “Takvim Bağışı” yazarak istedikleri takvim sayısına uygun bir bağış yapıp 535 084 91 74 veya 532 211 81 74 numaralı telefona whatsapp ile adreslerini ve istedikleri takvim sayısını bildirebilirlerse adreslerine kargo ile gönderebiliriz.


Az sayıda basılmış olan koleksiyon niteliğindeki bu takvimi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Change.org’da kampanyamız başladı!

Kısa sürede binlerce imzaya ulaşan kampanyamıza verdiğiniz destek tüm Heybeliadalıları mutlu etti. Tekrar teşekkürler. Umuyoruz kütüphanemizi geri kazanma sürecimiz başarıyla sonuçlansın!

https://www.change.org/p/heybeliada-2018-e-de-k%C3%BCt%C3%BCphanesiz-girmesin?recruiter=116269115&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition

Heybeliada 2018’e de kütüphanesiz girmesin!

Geçmişte 44 yıl boyunca Halk Kütüphanesi olarak hizmet veren, kaderine terk edildikten sonra 2013 yılında Adalıların topladığı imzalarla yok olmaktan kurtularak restorasyonuna başlanan binanın yine Halk Kütüphanesi olarak açılmasını istiyoruz.

Heybeliada 2018 yılına kütüphanesiz girmesin, kütüphanemiz kapatılmasın!

Türkiye’deki kütüphanecilerin, Adalıların büyük bir heyecanla restorasyonunun bitmesini beklediği Heybeliada Halk Kütüphanesi binası açılmak üzere. Ancak ne yazık ki kütüphane olarak değil.

Kültür Bakanlığı burayı Ada halkının desteğiyle örnek bir kütüphane olarak açma sözü vermişti. Bu söz unutulmasın!

İstanbul Valisi ‘Ben kütüphane kapatan Vali olamam’ demişti. Bu söz hatırlansın!

Tüm kütüphanecilerin ve kütüphane dostlarının, Adalıların ve çocukların ihtiyacı olan kütüphanemize desteğini bekliyor, 4 yıldır tamamlanmasını beklediğimiz binamızın yine Halk Kütüphanesi olarak açılmasını talep ediyoruz.

2018 yılını da kütüphanesiz geçirmek istemiyoruz.

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği

2017 Takvimimiz Çıktı!

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nden 2017 Takvimi

Akillas Millas’ın Ada balıkları çizimleri ile Sıtkı Üner’in 1968 basımı Balık Avcılığı ve Yemekleri kitabındaki “Hangi ayda hangi balık?” tavsiyelerini biraraya getirdik.

Geçen seneki gibi bir duvar takvimi şeklinde tasarlayarak, içine her Adalının işine yarayacak fırtına günlerini, kütüphanecilik günlerini, komşularımızla bayramlaşma, tanışma fırsatını yaratabilecek önemli günleri, çok dilli çok kültürlü Ada coğrafyasına uygun bir şekilde hazırlamaya çalıştık.2017-takvim-kucuk

Çizimlerini Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği yararına kullanılmak üzere bizimle paylaşan Sayın Millas’a ve Üner ailesine sonsuz teşekkürler..

Takvimimize yine Ada esnafından, Korkut’un cep telefonundan (0535 084 9174), ya da mail yoluyla iletişim kurarak ulaşabilirsiniz. heybeliadakutuphanegirisimi@gmail.com
 
Not: Sınırlı sayıdadır.

Benim için kütüphane şenliktir! Rozetlerimiz sokaklarda…

Benim için kütüphane şenliktir!

Benim için kütüphane eşitliktir!

Benim için kütüphane köprüdür!

Benim için kütüphane büyülü bir yerdir!

Benim için kütüphane yolculuktur!

Benim için kütüphane yuvamdır!

Benim için kütüphane keyiftir!

Benim için kütüphane keşfetmektir!

Türk Kütüphaneciler Derneği’nin sloganları, Heybeliada Kütüphane Derneği üyesi grafikerimiz Liza Büyüktaşçıyan’ın tasarımlarıyla rozet oldu, sokaklarda dolaşıyor…

Heybeli Sahaf’tan ulaşabilirsiniz..

unnamed-4

Adalar’daki Sivil Toplum Örgütleri’nden ortak bildiri

13 Şubat’ta Büyükada Adaevi’nde, Adalar’da aktif çalışan Sivil Toplum Örgütleriyle ve Heybeliada Muhtarıyla biraraya gelerek Kütüphanemiz için birlikte neler yapabiliriz diye fikir alışverişinde bulunduk.

Toplantıya; Adalar Kent Konseyi, Heybeliada Muhtarı, Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği, Heybeliada Gönülleri Derneği, Adalar Vakfı, Kızılay, Arka Güverte, Adalar Savunması, Heybeliada Lions Kulübü, Adalar Denizle Yaşam Derneği katıldı.

İlk adım olarak, Adalar Kent Konseyi imzalı ortak bir metin hazırlanarak Kültür Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı’na gönderilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Gönderdiğimiz bildiriye ilk ve en hızlı cevap Kültür Bakanlığı’ndan geldi ve kendilerinin kütüphane taleplerine MEB’den red cevabı aldıklarını bildirdiler.

Şimdi MEB’den gelecek cevabı bekliyoruz.

22 Şubat’ta T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, T.C MEB’na gönderdiğimiz bildiri metni şöyle:

Biz, Adalılar, Adalar Kent Konseyi ve aşağıda imzası olan Adalar’daki Sivil Toplum Örgütleri, 40 yıl boyunca Heybeliada’ya Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermiş ve yeniden aynı amaçla hizmete girmesi için restorasyonu başlatılan tarihî binanın, amacına uygun biçimde Halk Kütüphanesi olarak Adalıların hizmetine sunulmasını istiyoruz.

2014 yılında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen bu tarihî mirasın T.C. Kültür ve Turizm  Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğinde ısrar ediyor, Halk Kütüphanesi ihtiyacı içinde olan Heybeliada’nın bu kamu hizmetinden yararlanmasının en doğal hakkı olduğuna inanıyoruz.

2013 yılında topladığımız imzalarla, yıllardır çöplük olarak kullanılan binaya sahip çıkıp yanmaktan, yıkılmaktan kurtaran Adalılar olarak bu talebimize en kısa zamanda olumlu cevap geleceğini umuyor, saygılarımızla gerekli işlemlerin yapılmasını rica ediyoruz.

Abdurrahman Küçüksarı

Genel Sekreter

 

Adalar Kent Konseyi

Heybeliada Muhtarı

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği

Heybeliada Gönülleri Derneği

Adalar Vakfı

Kızılay

Arka Güverte

Adalar Savunması

Heybeliada Lions Kulübü

Ada Gönüllüleri Derneği

Adalar Denizle Yaşam ve Spor Klübü Derneği

 

 

 

Kütüphanemiz için Meclis’te soru önergeleri verildi

Heybeliada Halk Kütüphanesine Milletvekili desteği geldi.
TBMM’de Heybeliada Halk Kütüphanesiyle ilgili verilen soru önergeleri:
  • MHP milletvekili ve aynı zamanda Büyükada sakini Ekmelettin İhsanoğlu’nun, Kütüphanemizle ilgili TBMM’ye Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplaması amacıyla bir soru önergesi verdiğini öğrendik.
Kendisinin yardımcısı olan Didar Bayır, aynı zamanda Türk Kütüphaneciler Derneği üyesi ve aktif bir kütüphaneci. Etkinliklerimize de zaman zaman katılıyor, destek veriyor.
Umuyoruz ki, bu sorular en kısa sürede MEB tarafından cevaplandırılır.
  • Derneğimizin aktif gönüllüsü Haluk Eyidoğan’ın girişimleriyle CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel de Meclis’te MEB’nın cevaplaması amacıyla bir soru önergesi verdi:

http://www.gercekgundem.com/istanbul/191653/heybeliada-halk-kutuphanesi-lojman-mi-oluyor

Onursal Adıgüzel’e de desteğinden ötürü çok teşekkür ediyoruz.

 

Umarız bu önergelere cevap verilir ve biz de, kütüphane olması için Adalılar olarak mücadele verdiğimiz bu kültürel mirasın neye dönüştürülmek istendiğini öğrenmiş oluruz.

2016 Ada Takvimi çıktı!

Akillas Millas’ın ilk kez yayınlanan Ada vapurları çizimleriyle…

2016 Takvimm
Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği 2016 Takvimi

Araştırmacı yazar Akillas Millas, Adalar’ın geçmişini yazılarında olduğu kadar çizimlerinde de yaşatmaya devam ediyor. 19. ve 20. yy’da ada sahillerinde süzülen Neveser, Sunset, Kınalıada, İhsan isimli yandan çarklıların ve buharlı vapurların çizimlerini Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’ne destek olmak için Adalılarla paylaştı.

Biz de bu resimleri bir duvar takvimi haline getirerek içine fırtınaları, bayram ve tatil günlerimizi koyduk, içeriğini çok dilli ve kültürlü Adalar coğrafyasına yakışacak şekilde hazırlamaya çalıştık.

Başta bize bu fırsatı tanıdığı için Akillas Millas’a, ardından takvimin hazırlanmasında emeği geçen Sofia, Liza, Ekin, Hera, Tunç ve Serenad’a sonsuz teşekkürler…

Takvimlerimize, Heybeliada esnafından ulaşabilirsiniz:

Meyra Butik

Kayıkhane

Çat Kapı Restoran

Halki Restoran

Erguvan Kafe

ya da Hüseyin Sarısayın: 0532 211 81 74

heybeliadakutuphanegirisimi@gmail.com

2016’da kütüphanemiz açılsın!

http://www.adalidergisi.com/cms/adali-dergisi/2010-2019/2016/sayi-127-ocak-2016/makale/1161/heybeliadalilar-kutuphanesini-geri-istiyor

Heybeliadalılar Kütüphanesini Geri İstiyor

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği, Heybeliada’ya 41 yıl Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermiş, ancak 2008’den itibaren adeta yanmaya yıkılmaya bırakılmış olan kütüphane binasını 3 yıldır geri kazanmaya çalışıyor.

Adalılar, 2013’ün Haziran ayında topladıkları 500 imza ile buranın Kütüphane olarak restore edilmesi sürecini başlatarak binanın yok olmasını engellemiş ve bir ilke imza atmışlardı.

İl Özel İdaresi tarafından kütüphane olması amacıyla açılan ihaleyle başlayan ve yaklaşık iki yıldır süren restorasyon sürecinin bitmesine yakın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın’dan alınan son haber, bu tarihî mirasın kütüphane olarak açılmayacağı yönünde, ne yazık ki.

Resmî itiraz yolu İdare Mahkemesi

İl Özel İdaresi kapatılırken oluşturulan komisyon tarafından tahsisi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan bina, Hazineye devredilmiş durumda. Valilik ve Kütüphaneler Genel Müdürlüğü düzeyinde yapılan görüşmeler, ne yazık ki bu tahsis durumunu değiştirmeye yetmedi. Artık resmî anlamda sadece İdare Mahkemesi düzeyinde itiraz hakkı kaldı.

Kütüphanecilik tarihinde bir ilk

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği, sürecin başından itibaren, yani İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili döneminden başlayarak (Kendisi şu anda Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı), şimdiki Müdür Nedret Apaydın döneminde de ilgili makamlarla görüşmeler yapıp, onların her fırsatta desteklerini aldı. Kültür İşlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’la yaptığı görüşmede, buranın tahsisinin kendilerine bırakılması için söz de almıştı.

Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, Heybeliada Halk Kütüphanesi girişiminin şimdiden Türkiye’nin kütüphanecilik tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu, buranın Sivil Toplum ve Kütüphane işbirliğini örnekleyeceğini defalarca ifade etmişti.

‘Yılın Kütüphane Dostu Ödülü’ Heybeliada’ya

Bu alanda yaptığı çalışmalardan dolayı 2015 yılının ‘Kütüphane Dostu’ ödülünü alan Dernek, böylece ilk kez ödülün bir sivil toplum grubuna verilmesini sağlamıştı.

Ancak Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni yapılan Hüseyin Rahmi Gürpınar Çok Amaçlı Lisesi’nin 9 sınıfının boş olduğu ve Heybeliada İlkokulu binasının içindeki 5 odanın da İlkokul tarafından istenildiği şekilde kullanılamadığı bilindiği halde, restorasyon projesi kütüphane olarak başlatılan bu binaya ihtiyaçlarının olduğu yönünde bir açıklama yapmış bulunmakta. Aslında, Heybeliada’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü metrekare olarak geniş bir bina alanına sahip, ancak ne yazık ki Adalıların Kütüphane talebini, bu binaya ihtiyaçları olduğu gerekçesiyle yeterince değerlendiremediği anlaşılıyor. Bu durum, özellikle bizlerde, kütüphanecilerde ve medyadaki kütüphane dostlarında büyük bir üzüntü yaratıyor. Harcanan bunca emeği yakından takip edenlerin, biz ne yapabiliriz, bizim nasıl bir faydamız dokunabilir düşüncesiyle verdikleri moral ve destek günden güne artıyor.

Süreç nasıl devam ediyor?

Başta bu mesleğin duayeni Prof. Dr. Bülent Yılmaz olmak üzere Türkiye’deki kütüphaneciler ve TKD, ilk günden beri Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nin en büyük destekçileri. Kütüphane binasının akıbetiyle ilgili yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, kütüphane sanki açıkmış ya da her an açılabilirmiş gibi çalışan 100’ü aşkın Dernek üyesi, tüm etkinlikleri gönüllü emek ve imeceyle hayata geçirmeye devam ediyor. Kendi kitaplığını oluşturmanın yanı sıra, kitap bağış kampanyaları düzenliyor, ‘Adalarda Edebiyat’ ve ‘Heybeliada Bellek Merkezi’ atölyelerine devam ediliyor.

Tüm adalıların katılımına ve yaratıcılığına açık olan Dernek çalışmalarına siz de el verebilir, bu zorlu ama keyifli sürecin bir parçası olabilirsiniz.

Heybeliada Halk Kütüphanesi’nde neler oluyor?

Vatan Gazetesi köşe yazarı Müge İplikçi soruyor:

Heybeliada Halk Kütüphanesi’nde neler oluyor?

‘İstanbul Heybeliada Halk Kütüphanesi binasını kaybettik!’ cümlesini okuyunca duraksadım. Bu cümleyle birlikte son 3 yıl boyunca kütüphanenin ellerinden alınmaması için uğraş veren ada ahalisinin çabalarını düşündüm.

O görkemli bina (Triandafilidis Köşkü) 2013 yılında gönüllülerin çabasıyla onarıma girmiş ve sonrasında da bir bilinmeze terk edilmişti. Konuyla ilgilenen çok sayıda destekçisi vardı. Bunlardan birisi olan Prof. Dr. Bülent Yılmaz, ‘kaybettik’ cümlesiyle başladığı mektubunda uzun yıllar Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’ne bağlı şube kütüphanesi olarak hizmet veren bu binanın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verildiğini yazmış ve ben de dahil okuyan birçok insanın kafasında bir sürü soru işaretinin oluşmasına neden olmuştu.

Aslında bu beklenen bir sonuçtu ancak bunun gerçekleşmemesi için ada halkı bu uğurda bir dernek kurdu, çalıştaylar, konferanslar düzenledi, stratejik planlar geliştirdi. Kitap kampanyaları başlattı. Şenlikler düzenledi. Valilik, vali yardımcıları, kültür müdürleri ile görüşüldü ve her seferinde şöyle dendi onlara: “Merak etmeyin.” Ancak böyle olmadı.

Sivil toplum ve halk işbirliğinin örneği

Bu hafta sonu Mersin’de gerçekleşen halk kütüphaneleri toplantısında Bülent Yılmaz’la yüz yüze konuşma fırsatını yakaladım. Sürecin vardığı noktadan çok, bu süreçte ada halkının verdiği mücadelenin anlamlı olduğunu ifade etti. Onun ifade ettiklerine göre en çok üzülmemiz gereken hususlar ise şunlardı: Tüm o çabalara rağmen artık o bina bir  kütüphane olmayacak. Dahası, hep özlediğimiz ve henüz emekleme aşamasında olan bir gerçek de yok sayılacak: Heybeliada Halk Kütüphanesi, Türkiye’nin sivil toplumu halka taşıyan önemli buluşma yerlerinden biriydi ve bu konuda neredeyse bir ilkti. Bu adımın önünün kesilmemesi hem ülkemizdeki halk kütüphanelerinin ufkunu açması hem de sivil toplumun işlevselliği açısından son derece önem taşıyordu.

Çözüm sadece İl İdare Mahkemesi mi?

Heybeliada Halk Kütüphanesi Koruma Derneği’nden Serenad Demirhan ise Heybeliada’ya 41 yıl halk kütüphanesi olarak hizmet vermiş ancak 2008’den itibaren adeta yıkılmaya bırakılmış olan kütüphane binasını geri kazanmaya çalışırken artık sadece İdare Mahkemesi düzeyinde itiraz hakları kaldığını ifade ediyor.

‘2013’ün Haziran ayında topladığımız 500 imza ile binanın kütüphane olarak restore edilmesi sürecini başlatmayı Adalılar olarak başardık. Restorasyon yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. Ancak geçtiğimiz hafta İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın’dan aldığımız habere göre burası kütüphane olarak açılmayacak. Tahsisi Milli Eğitim Bakanlığı’na yapıldı ve Valilik, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü düzeyinde yapılan taleplere rağmen tahsisi değiştirilmedi. Bu konuda da artık resmi yazı yazıldı. Biz ise Dernek olarak kütüphanemiz sanki açıkmış ya da her an açılabilirmiş gibi etkinliklerimize, atölyelerimize devam ediyoruz. Mücadeleye buranın kütüphane olduğuna dair kapısına tabela asılana kadar devam edeceğiz. Çünkü Heybeliada’nın kütüphaneye ihtiyacı var.’

Demirhan’ın ifade ettiğine göre sosyal medyada 1000’den fazla takipçileri, 400 kişilik bir mail grubu, 100 küsur kişiden oluşan dernek üyeleri var. Hemen her etkinliklerine 150-200 kişi katılıyor. Dünya Öykü Günü’nde ise bu sayı 350’ye ulaşmış… Ve bu çevre, yaşlısından gencine adalılardan, kütüphanecilerden, edebiyatseverlerden ve kütüphane dostlarından oluşuyor. Gezici kütüphane projeleri ise hedefledikleri adımlardan sadece biri.

Sesimi onların sesine katarak ricamı ben de burada dillendirmiş olayım:

Heybeliada’nın en eski tarihi binalarından ve kültürel miraslarından biri olan Triandafilidis Köşkü bırakınız kütüphane olarak kalsın… 1967’den 2008’e kadar halk kütüphanesi olarak hizmet vermiş ve 2008’den 2013’e kadar ise kaderine terk edilmiş bu binayı Adalılar kütüphane olarak istiyor. Ve bu köşk, bir halk kütüphanesi olmaya çok yakışıyor.

——————————————————–

Kültür Servisi internet sitesinden Aslı Uluşahin’in haberi

Örnek kütüphanecilik girişimine artık bir kütüphane gerek!

Heybeliada Halk Kütüphanesi uzun süredir kapalı. İki yıldır binası restorasyon halinde. Bir yandan da yapının mülkiyetiyle ilgili bir tartışma var. Aslında, tartışma vardı demeli: İnşaatta sona gelinirken, geçen hafta adalılara ulaşan bir resmi yazı, binanın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait olduğunu duyurdu. Milli Eğitim de burayı kütüphane değil, -sonradan başka bir şeye evrilmezse- ilkokul ya da lojman yapmak istediğini belirtiyor. Oysa adalıların talebi ve ihtiyacı net: Onlar burada on yıllarca hizmet veren halk kütüphanesini geri istiyor. Bu talebin Türkiye’ye örnek olacak somut bir dayanağı da var: Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği.

Daha eskiye gidersek, halk kütüphanesinin bulunduğu yapının adı Triandafilidis Köşkü. Adanın ana caddesi üzerinde, üç katlı, asırlık bir ahşap bina. Burası 1923-1967 yılları arasında ilkokul olarak hizmet verdi. Sonrasında yeni bir ilkokul yapılınca, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’ne bağlı şube kütüphanesi olarak 2008 yılına kadar açık kaldı. Bu arada 1973’te Anıtlar Kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescillendi. 2008-2013 arası kayıp dönem. Bina kaderine terk edildi. 2013’e gelindiğinde ise adalılar “Kütüphanemizi Geri İstiyoruz!” diye imza kampanyası başlattı ve binanın restore edilmesini sağladı. Binanın mülkiyeti o dönemde İl Özel İdaresi’ne aitti.

Restorasyon sürerken, Heybeliada Kütüphane Girişimi adıyla doğan birliktelik, derneğe dönüştü ve Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği kuruldu. Adalılardan oluşan dernek iki yıl boyunca bir dizi etkinlik düzenledi. Çalıştaylar, şenlikler yapıldı, önemli yazarlar söyleşi için adaya davet edildi. Daha geçen hafta Angelopoulos filmlerinin senaristi, ünlü polisiye yazarı Petros Markaris adada okurlarıyla buluştu.

Bülent Yılmaz yılların kütüphanecisi. Özellikle halk kütüphaneciliği konusunda uzman. Heybeliada’daki girişimin de destekçilerinden biri. Yılmaz, binanın mülkiyetinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçmesi ve artık kütüphane olarak hizmet vermeyeceğinin açıklanması üzerine “Heybeliada Kütüphane Binasını Kaybettik!” başlıklı bir mektup kaleme aldı:

Heybeliada Halk Kütüphanesi Türkiye için çok, belki de biricik önemli bir deneyimdi. Ada halkı 3-4 yıldır ne kadar çok uğraştı. Dernek kurdu, çalıştaylar, konferanslar yaptı. Stratejik planlar geliştirdi. Kitap kampanyaları başlattı. Şenlikler düzenledi. Ben de kişisel olarak onlara yardımcı olmaya çalıştım. Valilik, vali yardımcıları ile, Kültür Müdürleri ile görüştük. Her seferinde merak etmeyin yanıtını aldık. En son 2 ay öncesi garanti vermişti Vali Yardımcısı. Hiçbir sorun yok demişti. Ancak olmadı. 

Türkiye’nin bu boyutta sivil toplum-halk kütüphanesi buluşmasını gerçekleştiren, halk kütüphanelerinin ufkunu açacak projesi belki de tek (ya da birkaç örnekten birisi) örneği yaşamadı. Yaşatamadık. Çok kötü oldu. Başaramadık. Sorumluyuz. Çok üzgünüm.

Burada, mesele tek bir kütüphane meselesi, Heybeliada meselesi değildi. Yeni bir yol, ufuktu. Anlayamadık; yazık oldu. Yine de sonuç değil süreç önemlidir diyor ve o güzel Ada halkına içten sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bu çabaları tarihe geçecektir; bizim sorumsuzluklarımız da tabii!

Dernek üyeleri mücadeleyi bırakmış değil. Yapının kütüphane olması amacıyla başlatılan sürecin aynı şekilde devam etmesini sağlamaya çalışıyorlar. Bunun için yetkililerle görüşüyor, binanın mülkiyet hakkı kimde olursa olsun, buranın -başka bir yere dönüşmeden- kütüphane olarak faaliyet göstermesini istiyorlar.

“Günümüzün kütüphaneleri nasıl olmalı?” sorusuna verilen yanıtlardan ilki, kütüphanelerin yaşayan yerler olması gerektiği. Heybeliada’da, henüz ortada bir kütüphane yokken bu yaratıldı. Yaşam boyu öğrenme merkezinin temeli atıldı. Halkla, sivil toplum kuruluşlarıyla, kütüphanecilerle, yazarların ve her yaştan okurların buluşması sağlandı. Artık bu örnek girişime bir kütüphane gerekli. Bürokratik engeller aşılmalı ve  tarihi yapı yeniden kütüphane olarak açılmalı.