Kategori arşivi: Etkinlik

Heybeliada Hatırlıyor: Ada Yangınları Yürüyüşü

Jane’s Walk Festivali’nin İstanbul ayağı 6 Mayıs’ta Heybeliada’da gerçekleşti.
Heybeliada Kütüphane Derneği bu seneki festivale, Ada Yangınları temalı bir yürüyüşle katıldı. Mahalle Afet Gönüllüleri’nin de katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte, uzak ve yakın geçmişteki son yangın tanıklıkları ve yanarak yok olan mekanların hikâyeleri paylaşıldı.

Son durak, iki ay önceki yangın yeri, Çiçekli Dağ Sokağı’ydı. Heybeliada ve kültürel mirasına dair birbirimizden çok şey öğrendiğimiz ve devam eden yangın tehlikesine ve alınması gereken önlemlere dikkat çekmeyi amaçladığımız yürüyüşe katılan tüm Adalılara teşekkürler.

Çocuklara tatil hediyesi: Şubadap Konseri!

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nden sömestr tatilinde çocuklara konser hediyesi! Doğa ve ekoloji şarkılarıyla tanınan Şubadap Çocuk Orkestrası, 24 Ocak Çarşamba saat 15.00’da Heybeliada Ruhban Okulu’nda çocuklarla buluştu.

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nin dün Ruhban Okulu’nda düzenlediği etkinlikte, Şubadap Çocuk Şarkıları Orkestrası adalı çocuklarla buluştu.
Çocukların Şubadap’ın harika şarkılarıyla coşup eğlendiği konser, bu karanlık günlerde bizlere de ışık oldu, ruhumuzu aydınlattı. Kapanış şarkılarının birinde hep birlikte haykırdığımız gibi, “özgürlüğün solumuzda, sağımızda, önümüzde arkamızda, biz neredeysek orada olduğunu” ve “bu dünyanın hepimize, insanlara, kedilere, köpeklere, sümüklüböceklere, ağaçlara, hepimize ait olduğunu” hatırladık, sanırım çocuklar kadar, hatta onlardan daha çok eğlendik.
Taa uzaklardan yollara düşüp adaya gelen Şubadap grubunun şahane insanlarına, bize kapılarını bir kez daha açan Ruhban Okulu yöneticilerine ve çalışanlarına, programın hazırlanmasına her zamanki gibi gönüllü ve imece emekle yürekten katkı veren dernek üyelerine, müzik tesisatının adanın zor kış koşullarında nakliyesinden oturma düzeninin oluşturulmasına, davetiyelerin basımından balonların yaptırılmasına, konuklara ikram edilecek atıştırmalıkların hazırlanmasından çöplerin toplanmasına her aşamada yardım etmeye çalışan tüm arkadaşlarımıza, çocuklarını konsere getiren anne babalara, umudumuzu yeşerten çocuklara bin teşekkür!

Ayşe Sarısayın

https://www.facebook.com/aysesarisayin?hc_ref=ARS1GaiWI3kdUfpA4rxJNAFG5d4UP2PCpE0957qsX1GjXi5jlRVLcYZueS5pFGeMVdI

http://www.subadapcocuk.org

Nejat Gülen’in 90. yaşını kutladık!

Heybeliada yazarı, ada sevdalısı Nejat Gülen’in 90. yaşını 26 Ağustos Cumartesi günü İnönü Müzesi bahçesinde, geniş bir katılımla kutladık.

Sevgili Yiğit Bener’in Nejat Bey’in kitaplarından alıntılar üzerinden soru-cevap şeklinde gerçekleştirdiği söyleşi, bizleri bir zaman yolculuğuna çıkardı; geçmişten bugüne mekânlarıyla, doğasıyla, insanlarıyla bir ada panaroması çizdi adeta. Birbirlerini çok yakından tanıyan bu iki yazar, iki dost yaptıkları esprilerle, güleryüzleriyle adalılara muhteşem bir gün yaşattılar.

Adalıların, Adalı Yayınları tarafından okurla buluşturulan Nejat Gülen kitaplarına ilgisi büyüktü, geleceğe ilişkin umut oldu hepimize…


Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği olarak konuklarımızı elimizden geldiğince, her zamanki gibi imece ve gönüllü emekle ağırlamaya çalıştık. Çağrımızı kabul ettiği için Nejat Gülen’e, söyleşiyi yapan Yiğit Bener’e, desteklerinden dolayı Adalar Vakfı’na, İnönü Vakfı’na, zaman ayırıp etkinliğe katılanlara bin teşekkür!

Ayşe Sarısayın

Zeyyat Selimoğlu Heybeliada’da anıldı…

Zeyyat Selimoğlu Heybeliada’da anıldı
 
Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği, Heybeliada Hatırlıyor! çalışmaları kapsamındaki ilk etkinliğini yazar ve çevirmen Zeyyat Selimoğlu’nun evinin önüne bir plaket yerleştirerek gerçekleştirdi.
6 Mayıs Cumartesi günü yazarın ailesinden, edebiyat çevrelerinden ve adalılardan yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Selimoğlu’nun Refah Şehitleri Caddesi 110 numaralı evinde başladı. Yazarın yeğeni Osman Kulein, Selimoğlu’nun Adadaki gündelik hayatından anektodlar paylaşırken, yazar ve eleştirmen Feridun Andaç ile Adalı edebiyat öğretmeni Rüstem Kurtoğlu kendisiyle geçirdikleri keyifli anları anlattı.
 
Çocuklara kitap hediye edildi
Plaketin konulmasından sonra Çiçekli Dağ Sokağı’na geçildi. Şair ve yazar Adil İzci’nin yazarın aynı adlı öyküsünün yazılış hikâyesini anlatmasından sonra dernek gönüllülerinin imece hazırladığı ikramlar eşliğinde ilgili öykü okundu; etkinliğe katılan çocuklara Selimoğlu’nun çocuk romanı Martılar Adası ve Goethe’den çevirdiği Kurnaz Tilki isimli kitabı hediye edildi. Zeyyat Selimoğlu’nun eserlerini yeniden okurla buluşturan Eksik Parça Yayınları’nın da katıldığı program, yazarın yeğeni Şule Kulein’in, yazar Ayşe Sarısayın’ın, Yazarlar Sendikası’ndan Ertan Mısırlı’nın, Selimoğlu’nun komşusu yazar ve yönetmen Handan Öztürk’ün yazarın yaşamına, edebî kişiliğine ilişkin konuşmalarıyla devam etti.
 
Yağmurla başlayan puslu bir Mayıs günü, etkinlik sırasında açan güneşle aydınladı, umutlar tazelendi. Geriye Çiçekli Dağ Sokağı’nın tarihî merdivenlerinin etkileyici dokusunda Adalı bir yazarı anmanın, onu Ada hafızasında kalıcı kılmak için bir adım atmış olmanın mutluluğu kaldı.
Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nin Heybeliada Hatılıyor! etkinlikleri devam edecek.
Davet metni:
Heybeliada hatırlıyor!
Zeyyat Selimoğlu’nu anma etkinliğimize bekliyoruz…
Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği, yolu Heybeli’den geçen sanatçıları Ada hafızasında kalıcı kılmayı hedeflediği etkinliklere Zeyyat Selimoğlu ile başlıyor.
Uzun yıllar yaz aylarını Heybeliada’da geçirerek adayla gönülden bir bağ kuran yazar ve çevirmen Zeyyat Selimoğlu’nun Refah Şehitleri Cad. No: 110’daki evinin önüne bir plaket yerleştiriyoruz.
6 Mayıs Cumartesi saat 13.30′da Heybeliada Vapur İskelesinde buluşularak başlayacak olan etkinlik, Türkiye Yazarlar Sendikası’nın katılımıyla saat 14’te evinin önünde yapılacak plaket töreninin ardından Çiçekli Dağ Sokağı merdivenlerinde öykülerle, anılarla devam edecek.
Zeyyat Selimoğlu’nun anılacağı bu ilk “Heybeliada Hatırlıyor!” etkinliğine tüm Adalılar ve edebiyat dostları davetlidir. (Yazarın kitaplarını yeniden basan Eksik Parça Yayınları da minik bir stant açacak, ayrıca katılan çocuklara sahaflardan toplayabildiğimiz Selimoğlu’nun çocuk kitapları hediye edilecek.)
Görüşmek ümidiyle…
Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği
Zeyyat SELİMOĞLU (1922–2000):

Hikâyeleri, Almancadan çevirileri ve radyo oyunlarıyla tanınır. Alman Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. “Rizenin Köylerinden” başlıklı yazısının Cumhuriyet Gazetesi’nin 1949-1950 Yunus Nadi Armağanı birinciliğini kazanmasıyla dikkat çekti. Konularını genellikle denizcilerin hareketli ve renkli hayatlarından devşirerek rahat bir anlatımla işleyen yazarın hikâye kitapları önemli edebiyat ödüllerine değer bulundu. Deniz yaşamının insan üzerindeki etkilerini, izlerini ustalıkla ele aldı. Roman, anı ve çocuk edebiyatı alanında da eserler verdi.

Hikâye kitapları: Kavganın Sonu ve Başı (1955), Direğin Tepesinde Bir Adam (1969; 1970 Sait Faik Hikaye Armağanı), Kıçüstünde Toplantı (1971), Koca Denizde İki Nokta (1973; 1974 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü ve aynı adlı oyuna 1970 TRT Sanat Ödülleri Başarı Ödülü), Karaya Vurdu Deniz (1975),  Deprem (Uzun Hikâye, 1976), Soyunanlar (1980), Çiçekli Dağ Sokağı (1982), Gemi Adamları (1984), Bir Şarkı Gibiydi (1987), Aramızdaydı O Gün (1990), Denizlerin İstanbul (1992), Derin Dondurucu İçin Öykü (1995; 1994 Haldun Taner Öykü Ödülü), Bahar Yorgunluğu (1998).

Roman: Tutkunun Köşeleri (1982).

Çocuk Kitapları: Yavru Kayık (1979), Martılar Adası (1979), Uyumsuz Nuri (1981).

Uzun yıllar boyunca yaz aylarını Heybeliada Refah Şehitleri Caddesi No: 110’da geçiren yazarın mezarı da Heybeliada’dadır. Soyunanlar adlı öykü kitabında yer alan “Bir Ada Soyunuyor” öyküsü, 70’li yılların Heybeliada’sından betimlemeler ve tiplemelerle, ada yaşamından kesitlerle Heybeliada tarihi açısından özel bir önem taşımaktadır. Yanı sıra, Sanatın EşiğindeYanoDomnaMavi Olur Sonra ve Denizlerin İstanbul isimli öykülerinde Heybeliada esintisini duymak mümkündür.

Genel kurulumuzu yaptık…

Tüzüğümüze göre yılda bir kez Eylül ayında gerçekleştirmemiz gereken Genel Kurul‘umuzu 25 Eylül Pazar günü Heybeliada Su Sporları Kulübü Şömineli Toplantı Odası‘nda gerçekleştirdik.

unnamed-5unnamed-3

Dernek çalışmalarımızın 1 yıllık dökümünü sunduğumuz toplantıda gerekli değerlendirmeleri yaparak önümüzdeki yıllar için enerji topladık. Yeni ekibimiz şöyle:
Kolaylaştırıcımız: Korkut Tokman
Saymanımız: Ahmet Tunçberk
Kolaylaştırıcı Yardımcımız: Serenad Demirhan
İç iletişimcimiz: Zeynel Taştan
Dış İletişimcimiz: Hüseyin Sarısayın
unnamed-4
37 kişinin katıldığı verimli bir genel kurul geçirdik, hazırlık sürecimiz biraz yorucuydu ama yeni bir motivasyonla önümüze koyduğumuz işlere bakacağız. Yaptığımız tüzük değişikliğine göre bundan böyle genel kurullarımızı 3 yılda bir yapacağız.
Toplantı için bize kapılarını açıp misafirperverlik gösteren Heybeliada Su Sporları Kulübü’ne çok teşekkür ediyoruz.
unnamed-2
Bu arada toplantının sonunda Korkut Tokman’la Serhat Özşen’in hazırladığı ‘Biz Heybeliadalıyız’ başlıklı fotoğraf sunumu çok güzeldi.

Heybeliada’da çizgi film geceleri…

Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneği’nden Çocuklara Yaz Tatili Hediyesi! 18 Haziran Cumartesi saat 21.30’da Tepe Mahalle’de Ters Yüz isimli çizgi film gösterimi yapıldı.

Dernek olarak planladığımız açık hava film gösterimlerinin ilkini bayrak direğinin altındaki alanda gerçekleştirdik. Gerek mahalle sakinlerinin yakın ilgisi gerekse seyretmeye gelen yaklaşık 80 kişinin memnuniyeti doğru bir iş yaptığımızın göstergesiydi.
İlk gösterim olması nedeniyle ufak tefek aksamalar olsa da çok güzel bir gece geçirdik, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler…

Yoğun istek üzerine, Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneği olarak Wall-e isimli animasyon filmi gösterimini 3 Temmuz Pazar saat 21.30’da Tepe Mahalle’de gerçekleştirdik.

 

Kütüphanecilerden Heybeliada’da bisiklet turu

12794742_10154564676297646_2490262594794369569_o-212963872_10154670407747646_156719647868009141_n

ÖNCE PEDALLLARI, SONRA KİTAP SAYFALARINI ÇEVİRDİK

Kütüphane Haftası kutlamalarının son etkinliği olan Okumaya Pedallıyoruz 2 / Bisiklet Turu 3 Nisan Pazar günü Heybeliada’da gerçekleşti.
3 Nisan Pazar günü yaz havası tadında bir havada, martı sesi, deniz kokusu eşliğinde 52. Kütüphane Haftası bisiklet turumuzu Heybeliadada İlçe Halk Kütüphanesi önünden 100 bisiklet severle başlattık.
Adanın fiziklsel koşulları nedeniyle yarım ada turu şeklinde süren bisiklet turumuz 50 dakika sürdü.
Turumuzu Heybelida İlçe Halk Kütüphanesi önünde sonlandırıp, Yitik Ülke Yaynlarının hediye kitaplarını tura katılanlara bisiklet severlere dağıttık.
Yanında kitap getirenlerle kitaplarımızı takas ettik.
Okuma Alışkanlığına dikkat çekmek, halen kapalı olan ve binası Milli Eğitime devredilen Heybeliada İlçe Halk Kütüphnesinin kütüphane olarak ada halkına ve İstanbullulara hizmet vermesi için 15 dakika kitap okuduk.
İstanbul’un doğa ve kültürel güzelliklerinden olan Heybeliada’yı yakından tanıdık, birlikte pedal çevirdik ve en önemlisi birlikte sayfaları çevirdik. Geleceğimiz için kitap okuduk.
Ülke genelinde nitelikli kütüphaneler açılması ve bu kütüphanelerde kütüphanecilerin çalışması dileğimiz.
Kütüphanecilik mesleğini, kütüphanelerimizi, okuma ve bilgiye ücretsiz ve eşit erişim hakkımızı her zaman savunacağız.
12670675_10154670409047646_505975236595182628_n
Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi, Okul Kütüphanecileri Derneği, Heybelida Kütüphane Koruma Derneği, Özgür Sürüş Topluluğu, Özgürlüğe Pedal, Okuma Ajansı, Yitik Ülke Yayınları işbirliği ile yapılan bisiklet turuna katılan bütün bisiklet gruplarına, topluluklarına, bisiklet aktivistlerine, bisiklet turu ve okuma etkinliğine destek veren tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz.
Fotoğraf Albümü İçin link
Video görüntüsü için link
 
Aydın İleri
Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı
Gsm: 0535 896 53 36

Kartpostallarla bir ada hikâyesi…

HALİL GÖKMAN KOLEKSİYONU İLE HEYBELİADA TARİHİNE BİR YOLCULUK

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği Tarih Atölyesi, Heybeliadalı kartpostal koleksiyoncusu Halil Gökman’ı ağırladı. 19 Aralık Cumartesi 13.30’da başlayan etkinlikte Gökman, yirmi yıllık arşivini katılımcılarla paylaştı.

1621708_10153805576896941_2978687088277587882_n
Kartpostallarla Bir Ada Hikâyesi kitabının yazarı olan Gökman’ın sunumunu yaptığı ve içinde çok nadir kartların da bulunduğu kişisel koleksiyonu, 19. yüzyılın sonlarından başlayıp 20. yüzyılın ortalarına dek uzanan bir zaman dilimini kapsıyordu.

1544463_1728755600690561_6993939577361992023_n

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı söyleşi, ada tarihine küçük anekdotlarla, hikâyelerle zenginleşti ve katılımcıların sorularıyla keyiflendi.

1622597_1728755610690560_683783369886451602_n

Koleksiyonerliğin ve kartpostalın tarihi hakkında da bilgiler edinilen söyleşide, Gökman’dan sözlü tarih görüşmesi için söz alındı.

12392055_1728755630690558_4919309474063042616_n
Bu etkinlik için bize kapılarını açan Heybeliada Su Sporları Kulübü’ne teşekkür ederiz.

 

 

Heybeliada’dan Petros Markaris geçti…

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nin davetiyle, dünyaca ünlü Heybeliadalı yazar Petros Markaris 28 Kasım Cumartesi Halki Palas’taydı.

Yaklaşık12309925_10153733462148485_9081391206324933474_o 150 kişinin katıldığı etkinlikte polisiye roman, edebiyat ve politika, güncel siyaset üzerine zihin açıcı tahliller, sorular, değerlendirmeler ve polisiyenin değişen işlevi üzerine konuşmalar yapıldı. Pek çok şey öğrendik.
Sözlü tarih grubu ve tarih atölyesi olarak Markaris’le sabah kahvaltı yaptık; adamızda çam kokuları içinde geçen çocukluğunu, ilk gençliğini, yazarlığına Heybeli’nin etkisini sorduk. Babanesinin, dedesinin ada hayatını, annesinin yaptığı dolmaların püf noktalarını öğrendik.
Bu arada İstos yayınları, Akillas Millas ile Petros Markaris söyleşisinin kayıtlarını deşifre edersek kitap olarak basabileceklerini söyledi.
Heybeliada’dan çıkmış dünya çapında bir yazar olan Markaris’in isminin doğduğu evin sokağına ya da ada sokaklarından birine verilmesi önerisinin gelmesi üzerine salondan bir alkış koptu.
12248165_10153733462533485_423495114823341175_o
Söyleşiye seve seve gelip zenginleştiren Erol Üyepazarcı ve Esmahan Aykol’a ve bize kapılarını açan Halki Palas ve Heyamola ile İstos Yayınlarına sonsuz teşekkürler.

12304519_10153733456948485_4724578632035964736_o

Markaris kimdir?

1937 yılında Heybeliada’da doğan Petros Markaris, 1964’te Yunanistan’a yerleşene kadar adamızda yaşadı. Yazdığı 11 kitaplık Kostas Haritos polisiye dizisiyle uluslararası ün kazanan yazarımızın kitapları Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Türkçeye çevrildi. Haritos dizisinden Gece Bülteni 1998’de, Alan Savunması 2007’de başarılı televizyon dizilerine dönüştü.

Markaris aynı zamanda Th. Angelopoulos’un yönettiği birçok ödüllü filmin de senaristi: Sonsuzluk ve Bir Gün, Ulysses’in Bakışı, Ağlayan Çayır, Leyleğin Geciken Adımı, Kythara’ya Yolculuk…

ÇAĞDAŞ POLİSİYE TOPLUMSAL ROMANIN YERİNİ Mİ ALDI?

Erol ÜYEPAZARCI ve Esmahan AYKOL’un katılımıyla,

28 Kasım 2015 Cumartesi
13.30-16.00 Merit Halki Palas Otel

12248107_1719598344939620_7953251193453412410_o

Tarih Atölyesi’nden Sözlü Tarih Eğitimi…

Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği Tarih Atölyesi, Heybeliada Bellek Merkezi oluşturma yolundaki çalışmalarına devam ediyor.

12208607_10153720363296941_8034595137080581128_n

Ada tarihinin her yönüyle öğrenilmesi, araştırılması, belgelenmesi için çaba sarfeden gönüllüler olarak, Sözlü Tarih Atölyesi grubumuzun organizasyonuyla ‘Geçmişin İzleri; Yanıbaşımızdaki Tarih için bir Kılavuz’ kitabının yazarı Prof. Esra Danacıoğlu’nu Heybeliada’ya davet ettik.

Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Danacıoğlu’nun gerçekleştirdiği Sözlü Tarih Eğitimi 2 gün sürdü.

Sözlü Tarih Eğitimi sırasında kendisinden çok şey öğrendiğimiz Sayın Esra Danacıoğlu’na ve bize ev sahipliği yapan Hüseyin Rahmi Gürpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne çok teşekkür ederiz. Başka etkinliklerde buluşmak ümidiyle…

12195136_1717311078501680_8092033485252819823_o